Skip to content

219 Center St.Tuckerton, NJ 08087

Built 1910

Last Sale Price
$82,425
Last Sale Date
May 2, 2022

Property Information

Block16
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,290
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,600
41%
Improvement Value:$81,500
59%
Total Assessment$138,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,278+9.8%
2024$3,897+8.7%
2023$3,584-1.0%
2022$3,618+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$82,425
Sq Ft1,290DeedBook 19261, Page 750Recorded12/28/2022

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 13842, Page 935

Property Built

Built

Year Built: 1910