Skip to content

143 Water StreetTuckerton, NJ 08087

Built 1950

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Sep 3, 1998

Property Information

Block33
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2SF1GA
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage1,908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,500
28%
Improvement Value:$136,500
72%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,886+9.8%
2024$5,362+8.7%
2023$4,931-1.0%
2022$4,978+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5614, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1950