Skip to content

134 South Green StreetTuckerton, NJ 08087

Built 1900

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Mar 28, 2014

Property Information

Block33
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage1,894
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,000
23%
Improvement Value:$126,100
77%
Total Assessment$163,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,053+9.8%
2024$4,603+8.7%
2023$4,232-1.0%
2022$4,273+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,894DeedBook 15777, Page 1299Recorded4/4/2014

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 12423, Page 1169

Property Sale

Sale
$75,500
DeedBook 5651, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1900