Skip to content

470 South Green StreetTuckerton, NJ 08087

Commercial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jan 25, 2001

Property Information

Block33
Lot68
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings1
ZoningB4
Sq Footage---
Acreage2.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$419,600
80%
Improvement Value:$107,400
20%
Total Assessment$527,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,326+9.8%
2024$14,872+8.7%
2023$13,676-1.0%
2022$13,807+0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 10469, Page 1457