Skip to content

111 Marlin RoadTuckerton, NJ 08087

Built 2005

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Sep 7, 2021

Property Information

Block36
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,576
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,500
23%
Improvement Value:$307,500
77%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,392+9.8%
2024$11,288+8.7%
2023$10,380-1.0%
2022$10,480-2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft2,576DeedBook 18718, Page 1345Recorded10/12/2021

Property Built

Built

Year Built: 2005