Skip to content

117 Marlin RoadTuckerton, NJ 08087

Built 2018

Last Sale Price
$123,750
Last Sale Date
Feb 5, 2016

Property Information

Block36
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16.5
Description1SF-P 1501
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,501
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,300
32%
Improvement Value:$233,000
68%
Total Assessment$344,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,666+9.8%
2024$9,716+10.6%
2023$8,781-1.0%
2022$8,866+0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$123,750

From:

To:

DeedBook 16315, Page 116Recorded2/11/2016