Skip to content

16 Anglers RoadTuckerton, NJ 08087

Built 2004

Last Sale Date
Feb 13, 2003

Property Information

Block38
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,721
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,100
25%
Improvement Value:$381,500
75%
Total Assessment$506,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,444+10.0%
2024$14,046+6.8%
2023$13,146-1.0%
2022$13,273+0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 11256, Page 1189