Skip to content

105 Marlin RoadTuckerton, NJ 08087

Built 2007

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Jul 31, 2023

Property Information

Block36
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17.5
Description2SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,648
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,900
20%
Improvement Value:$381,200
80%
Total Assessment$475,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,719+9.8%
2024$13,407+8.7%
2023$12,329-1.0%
2022$12,448+0.2%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$690,000
Sq Ft2,648DeedBook 19450, Page 926Recorded8/4/2023

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft2,648DeedBook 18560, Page 177Recorded7/2/2021

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft2,648DeedBook 17601, Page 1336Recorded9/10/2019

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 14688, Page 1143

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 12663, Page 1524

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 5731, Page 115

Property Sale

Sale
$44,910
DeedBook 5519, Page 77