Skip to content

7 Carroll AveTuckerton, NJ 08087

Built 2005

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Mar 25, 2021

Property Information

Block40
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,664
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,600
31%
Improvement Value:$259,200
69%
Total Assessment$377,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,704+9.8%
2024$10,662+8.7%
2023$9,804-1.0%
2022$9,898+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft1,664DeedBook 18396, Page 413Recorded3/31/2021

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5247, Page 566