Skip to content

3 Carroll AveTuckerton, NJ 08087

Built 2018

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Apr 10, 2014

Property Information

Block40
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage952
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,900
22%
Improvement Value:$346,200
78%
Total Assessment$443,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,727+9.8%
2024$12,504+11.1%
2023$11,257-1.0%
2022$11,366+17.3%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft952DeedBook 15790, Page 1162Recorded4/25/2014