Skip to content

35 Parker RoadTuckerton, NJ 08087

Built 1957

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Jun 10, 1999

Property Information

Block41
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage600
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,700
63%
Improvement Value:$56,800
37%
Total Assessment$153,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,755+9.8%
2024$4,332+8.7%
2023$3,983-1.0%
2022$4,022+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5708, Page 478

Property Built

Built

Year Built: 1957