Skip to content

28 Parker RoadTuckerton, NJ 08087

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 20, 2012

Property Information

Block41
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,080
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,200
43%
Improvement Value:$119,500
57%
Total Assessment$209,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,247+10.2%
2024$5,668+9.2%
2023$5,192-1.0%
2022$5,244+0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 10478, Page 1350

Property Built

Built

Year Built: 1957