Skip to content

115 Church StreetTuckerton, NJ 08087

Built 1900

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Mar 4, 2022

Property Information

Block47
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16.5
Description2SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,712
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,000
33%
Improvement Value:$119,900
67%
Total Assessment$178,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,542+9.8%
2024$5,049+8.7%
2023$4,642-1.0%
2022$4,687+0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft1,712DeedBook 18953, Page 634Recorded3/17/2022

Property Built

Built

Year Built: 1900