Skip to content

131 N. Green St.Tuckerton, NJ 08087

Built 1890

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Sep 19, 2005

Property Information

Block48
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2 1/2 SF 1938
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,100
33%
Improvement Value:$108,900
67%
Total Assessment$162,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,019+9.8%
2024$4,572+8.7%
2023$4,204-1.0%
2022$4,244+0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 12855, Page 847

Property Built

Built

Year Built: 1890