Skip to content

317 E. Main St.Tuckerton, NJ 08087

Built 1925

Last Sale Date
Jul 25, 2017

Property Information

Block49
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description3SF
Dwellings2
ZoningB2
Sq Footage3,142
Acreage1.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,400
51%
Improvement Value:$207,000
49%
Total Assessment$425,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,179+9.8%
2024$12,005+8.7%
2023$11,039-1.0%
2022$11,145+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925