Skip to content

311 Beach Plum CourtTuckerton, NJ 08087

Built 1988

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
May 18, 2022

Property Information

Block63
Lot311
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page11.1

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningPSC
Sq Footage1,410
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
25%
Improvement Value:$89,200
75%
Total Assessment$119,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,693+9.8%
2024$3,364+8.7%
2023$3,093-1.0%
2022$3,123+0.2%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,410DeedBook 19058, Page 1317Recorded6/8/2022

Property Sale

Sale
$83,000

From:

To:

DeedBook 17335, Page 1842Recorded12/19/2018

Property Sale

Sale
$95,500

From:

To:

DeedBook 15819, Page 1644Recorded6/5/2014

Property Sale

Sale
$162,700
DeedBook 13985, Page 160

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 11141, Page 1524

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 10203, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 1988