Skip to content

808 Egret CtTuckerton, NJ 08087

Built 1988

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
Jul 15, 2022

Property Information

Block63
Lot808
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page11.1

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningPSC
Sq Footage1,410
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
24%
Improvement Value:$94,900
76%
Total Assessment$124,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,869+9.8%
2024$3,525+12.8%
2023$3,124-1.0%
2022$3,154+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$223,000
Sq Ft1,410DeedBook 19138, Page 1Recorded8/17/2022

Property Sale

Sale
$168,900
DeedBook 13307, Page 320

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 12142, Page 1140

Property Built

Built

Year Built: 1988