Skip to content

404 Ibis CourtTuckerton, NJ 08087

Built 1988

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 29, 2023

Property Information

Block63
Lot404
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page11.1

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningPSC
Sq Footage1,410
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
25%
Improvement Value:$87,700
75%
Total Assessment$117,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,646+9.8%
2024$3,321+6.3%
2023$3,124-1.0%
2022$3,154+0.2%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,410DeedBook 19452, Page 964Recorded8/7/2023

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,410DeedBook 19119, Page 1772Recorded8/2/2022

Property Sale

Sale
$146,000

From:

To:

Sq Ft1,410DeedBook 18032, Page 1617Recorded9/1/2020

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 14585, Page 1401

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 14444, Page 781

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 11922, Page 297

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 10570, Page 1517

Property Built

Built

Year Built: 1988