Skip to content

213 South Green StreetTuckerton, NJ 08087

Built 1900

Last Sale Date
Jul 26, 2023

Property Information

Block73
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class15
Description1 1/2SF 2788
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,216
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,100
27%
Improvement Value:$178,600
73%
Total Assessment$244,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,331+10.2%
2024$6,655+39.8%
2023$4,761-1.0%
2022$4,809+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900