Skip to content

131 Otis Ave.Tuckerton, NJ 08087

Built 1940

Last Sale Date
Oct 9, 2019

Property Information

Block74
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,212
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
42%
Improvement Value:$99,900
58%
Total Assessment$172,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,335+9.8%
2024$4,859+8.7%
2023$4,469-1.0%
2022$4,512+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940