Skip to content

112 Otis AveTuckerton, NJ 08087

Built 2007

Last Sale Price
$242,500
Last Sale Date
Nov 27, 2007

Property Information

Block75
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description0960
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,300
41%
Improvement Value:$99,100
59%
Total Assessment$168,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,217+9.8%
2024$4,752+8.7%
2023$4,370-1.0%
2022$4,412+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$242,500
DeedBook 13852, Page 647

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 11733, Page 1181