Skip to content

120 Otis AveTuckerton, NJ 08087

Built 1900

Last Sale Price
$69,900
Last Sale Date
Oct 26, 2016

Property Information

Block75
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage974
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,900
47%
Improvement Value:$81,900
53%
Total Assessment$154,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,796+9.8%
2024$4,368+8.7%
2023$4,017-1.0%
2022$4,056+0.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$69,900

From:

To:

DeedBook 16568, Page 1399Recorded11/14/2016

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 13205, Page 976

Property Sale

Sale
$85,800
DeedBook 10246, Page 143

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 5695, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1900