Skip to content

389 Bay AveTuckerton, NJ 08087

Built 1955

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Sep 15, 2016

Property Information

Block77
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,056
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
40%
Improvement Value:$103,800
60%
Total Assessment$173,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,384+9.8%
2024$4,905+8.7%
2023$4,510-1.0%
2022$4,554+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 16515, Page 31Recorded9/20/2016

Property Built

Built

Year Built: 1955