Skip to content

135 Marshall Ave.Tuckerton, NJ 08087

Built 1945

Last Sale Price
$106,875
Last Sale Date
Jul 3, 1997

Property Information

Block77
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1 1/2SF1G 1738
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,738
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,700
38%
Improvement Value:$118,400
62%
Total Assessment$190,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,889+9.8%
2024$5,365+8.7%
2023$4,933-1.0%
2022$4,981+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$106,875
DeedBook 5487, Page 879

Property Built

Built

Year Built: 1945