Skip to content

312 Absecon Terr.Tuckerton, NJ 08087

Built 1953

Last Sale Date
Nov 12, 2017

Property Information

Block82
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1 1/2 SF 0825
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage825
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,300
60%
Improvement Value:$49,700
40%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,873+9.8%
2024$3,528+8.7%
2023$3,244-1.0%
2022$3,275+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953