Skip to content

1141 South Green StreetTuckerton, NJ 08087

Built 1960

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Mar 30, 2023

Property Information

Block118
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description0792
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage792
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,100
37%
Improvement Value:$101,000
63%
Total Assessment$160,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,960+9.8%
2024$4,518+31.1%
2023$3,446-1.0%
2022$3,479+0.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft792DeedBook 19363, Page 1927Recorded4/28/2023

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5728, Page 590

Property Sale

Sale
$14,280
DeedBook 5305, Page 974

Property Built

Built

Year Built: 1960