Skip to content

401 Kelley AveTuckerton, NJ 08087

Built 1984

Last Sale Price
$462,000
Last Sale Date
Sep 17, 2024

Property Information

Block85
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1590
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,590
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,100
27%
Improvement Value:$183,100
73%
Total Assessment$250,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,751+9.8%
2024$7,061+8.7%
2023$6,493+14.3%
2022$5,680+0.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$462,000
Sq Ft1,590DeedBook 19795, Page 1835Recorded9/19/2024

Property Sale

Sale
$258,000

From:

To:

DeedBook 18112, Page 703Recorded10/19/2020

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

DeedBook 16671, Page 1025Recorded3/1/2017

Property Sale

Sale
$97,000

From:

To:

DeedBook 16503, Page 1753Recorded9/9/2016

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 5700, Page 871

Property Built

Built

Year Built: 1984