Skip to content

40 Lincoln AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1960

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
May 30, 2008

Property Information

Block114
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5SF2CAG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,515
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,200
43%
Improvement Value:$239,400
57%
Total Assessment$416,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,881+1.5%
2024$13,673+2.2%
2023$13,381+0.9%
2022$13,260+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

To:

Sq Ft2,515DeedBook 1621, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1960