Skip to content

199 First AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jul 25, 2007

Property Information

Block143
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage2,508
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$194,200
50%
Improvement Value:$197,100
50%
Total Assessment$391,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,038+10.8%
2024$11,763+2.2%
2023$11,512+0.9%
2022$11,408+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft2,508DeedBook 1476, Page 243

Property Sale

SaleMulti
$460,000
DeedBook 882, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1950