Skip to content

55 First AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1900

Last Sale Date
Dec 29, 2010

Property Information

Block116
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,064
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,900
51%
Improvement Value:$172,000
49%
Total Assessment$350,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,692+1.5%
2024$11,517+2.2%
2023$11,271+0.9%
2022$11,169+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900