Skip to content

57 First AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1909

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 2, 2004

Property Information

Block116
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,976
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,900
40%
Improvement Value:$264,500
60%
Total Assessment$443,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,774+1.5%
2024$14,552+28.4%
2023$11,335+0.9%
2022$11,233+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,976DeedBook 810, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1909