Skip to content

53 Second AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1900

Last Sale Date
Nov 27, 2018

Property Information

Block119
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF1CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,749
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,200
48%
Improvement Value:$189,800
52%
Total Assessment$367,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,228+1.5%
2024$12,045+2.2%
2023$11,788+0.9%
2022$11,682+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 819, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1900