Skip to content

96 First AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1900

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jun 24, 1992

Property Information

Block119
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,965
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,200
46%
Improvement Value:$210,800
54%
Total Assessment$388,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,928+1.5%
2024$12,734+2.2%
2023$12,463+0.9%
2022$12,350+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,965DeedBook 131, Page 374

Property Built

Built

Year Built: 1900