Skip to content

71 Cedar Grove RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1943

Last Sale Date
Dec 31, 1998

Property Information

Block122
Lot38
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,095
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,600
44%
Improvement Value:$172,300
56%
Total Assessment$309,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,326+1.5%
2024$10,171+2.2%
2023$9,954+3.5%
2022$9,614+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1943