Skip to content

10 Van Ness AveLittle Falls, NJ 07424

Last Sale Date
Jul 12, 2017

Property Information

Block123
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionTOWN TAVERN
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,122
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,200
34%
Improvement Value:$757,500
66%
Total Assessment$1,142,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,075+1.5%
2024$37,503+2.2%
2023$36,704+0.9%
2022$36,372+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$600,000
DeedBook 1793, Page 234