Skip to content

2 Crane StLittle Falls, NJ 07424

Built 1953

Last Sale Date
Oct 9, 1997

Property Information

Block137
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,247
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$167,000
48%
Improvement Value:$182,800
52%
Total Assessment$349,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,655+1.5%
2024$11,480+2.2%
2023$11,236+0.9%
2022$11,134+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953