Skip to content

175 Stevens AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1949

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jun 7, 2022

Property Information

Block138
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage864
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,600
67%
Improvement Value:$81,600
33%
Total Assessment$247,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,987+1.6%
2024$7,863+2.3%
2023$7,690+0.9%
2022$7,618+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft864DeedBook 4347, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1949