Skip to content

80 Ridge AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1947

Last Sale Price
$524,000
Last Sale Date
Oct 30, 2020

Property Information

Block141
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1CDG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,770
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,200
40%
Improvement Value:$265,900
60%
Total Assessment$443,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,764+1.5%
2024$14,543+2.2%
2023$14,232+31.8%
2022$10,800+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$524,000

To:

Sq Ft1,770DeedBook 3909, Page 208

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,770DeedBook 3774, Page 148Recorded3/16/2020

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,770DeedBook 3505, Page 60Recorded2/6/2019

Property Built

Built

Year Built: 1947