Skip to content

133 Lincoln AveLittle Falls, NJ 07424

Built 2008

Last Sale Date
Aug 24, 2011

Property Information

Block141
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,531
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,900
37%
Improvement Value:$305,300
63%
Total Assessment$484,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,134+1.5%
2024$15,891+2.2%
2023$15,553+0.9%
2022$15,412+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2008