Skip to content

35 Third AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1924

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Oct 6, 2022

Property Information

Block146
Lot38
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5F2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,544
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,900
47%
Improvement Value:$198,400
53%
Total Assessment$377,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,572-2.4%
2024$12,875+32.4%
2023$9,723+0.9%
2022$9,635+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft1,544DeedBook 4413, Page 231

Property Sale

SaleMulti
$256,000
DeedBook 2278, Page 252

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 270, Page 139

Property Sale

SaleMulti
$164,000
DeedBook C133, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1924