Skip to content

48 Hudson StLittle Falls, NJ 07424

Built 1929

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jan 25, 2006

Property Information

Block168
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,648
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,200
45%
Improvement Value:$167,900
55%
Total Assessment$305,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,166+1.5%
2024$10,013+2.2%
2023$9,800+0.9%
2022$9,711+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft1,648DeedBook 1165, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1929