Skip to content

33 Third AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1922

Last Sale Price
$327,000
Last Sale Date
Mar 27, 2003

Property Information

Block146
Lot40
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,276
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,900
59%
Improvement Value:$125,400
41%
Total Assessment$304,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,139+1.5%
2024$9,987+2.2%
2023$9,774+0.9%
2022$9,686+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$327,000

To:

Sq Ft1,276DeedBook 578, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1922