Skip to content

58 Hudson StLittle Falls, NJ 07424

Built 1928

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Nov 13, 2015

Property Information

Block168
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,400
47%
Improvement Value:$137,700
53%
Total Assessment$261,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,700+1.5%
2024$8,569+2.2%
2023$8,387+0.9%
2022$8,311+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,248DeedBook 2728, Page 260

Property Sale

SaleMulti
$331,000
DeedBook 1196, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1928