Skip to content

136 Second AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1909

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Oct 2, 1995

Property Information

Block148
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5F2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,069
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,200
52%
Improvement Value:$165,700
48%
Total Assessment$342,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,425+1.5%
2024$11,254+2.2%
2023$11,014+0.9%
2022$10,915+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft2,069DeedBook 142, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1909