Skip to content

27 Browertown RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1912

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jun 18, 1993

Property Information

Block188
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,838
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$151,300
46%
Improvement Value:$177,900
54%
Total Assessment$329,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,969+1.5%
2024$10,804+2.2%
2023$10,574+0.9%
2022$10,478+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,838DeedBook 134, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1912