Skip to content

13 Morningside CirLittle Falls, NJ 07424

Built 1970

Last Sale Price
$282,000
Last Sale Date
Nov 29, 1993

Property Information

Block157
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF2CBG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,930
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$243,700
52%
Improvement Value:$224,800
48%
Total Assessment$468,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,610+1.5%
2024$15,376+2.2%
2023$15,048+0.9%
2022$14,912+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$282,000

To:

Sq Ft1,930DeedBook 135, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1970