Skip to content

44 Morningside CircleLittle Falls, NJ 07424

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 2021

Property Information

Block158
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,300
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$232,600
60%
Improvement Value:$156,200
40%
Total Assessment$388,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,955+1.5%
2024$12,760+2.2%
2023$12,488+0.9%
2022$12,376+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$442,500
DeedBook 1944, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1955