Skip to content

35 Overlook AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 2020

Property Information

Block184
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2CDG
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage2,144
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$189,300
48%
Improvement Value:$206,400
52%
Total Assessment$395,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,185+1.5%
2024$12,989-2.9%
2023$13,381+0.9%
2022$13,260+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft2,144DeedBook 3053, Page 240Recorded5/16/2017

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 1818, Page 255

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 845, Page 269

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook A144, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1950