Skip to content

130 Browertown RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1923

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jul 23, 1993

Property Information

Block173
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2FS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,936
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,600
37%
Improvement Value:$194,200
63%
Total Assessment$309,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,323+1.5%
2024$10,168+2.2%
2023$9,951+0.9%
2022$9,861+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,936DeedBook 134, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1923