Skip to content

15 Overlook AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block184
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,724
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$184,000
52%
Improvement Value:$167,200
48%
Total Assessment$351,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,702+1.5%
2024$11,526+2.2%
2023$11,281+0.9%
2022$11,179+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft1,724DeedBook 4797, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1950